نشانه هایی که به شما می گوید شپش دارید !

شپش سر، حشرات کوچک دندان داری هستند که در موی انسان زندگی و زاد و ولد می کنند و با مکیدن خون از پوست سر تغذیه می کنند.شپش سر در دانش آموزان مدارس و موسسات در همه جا شایع است. آن ها افراد را از همه موقعیت های اجتماعی – اقتصادی و گروه های سنی متمایز می کنند

شپش ها بسیار کوچک هستند و تنها حدود 2 تا 3 میلی متر اندازه گیری شده اند.شپش های بالغ بیضی شکل و خاکستری مایل به قهوه ای هستند. از فاصله دور، آن ها شبیه نقطه های کوچک به نظر می رسند. به همین دلیل است که هجوم شپش ها بسیار آسان است.

شپش های بالغ حدود 30 روز زندگی می کنند و به سرعت در صورتی که از روی سر فرود آیند می میرند آن ها تخم گذاران پرکاری هستند و ماده ها شش تخم در روز می گذارند.تخم ها تمایل دارند در ریشه مو، درست کنار پوست سر قرار بگیرند آن ها کوچک هستند و سفید به نظر می رسند.

شپش موی سر - نشانه هایی که به شما می گوید شپش دارید !

سه نوع شپش وجود دارد:

شپش سر:

شپش موجودی 6 پا است که روی سر، گردن و گوش ها زندگی می کند و به این قسمت ها می چسبد و از خون انسان تغذیه می کند. اندازه شپش مانند یک دانه کنجد است و رنگ آن می تواند سفید، قهوه ای یا خاکستری تیره باشد . تخم شپش گرد یا بیضی شکل است و روی ساقه مو در نزدیکی پوست سر می چسبد. این شپش روی پوست سر یافت می شوند راحت ترین کار این است که پشت گردن و پشت سر، گوش های خود را نگاه کنید.

شپش بدن:

این شپش ها در لباس و رختخواب زندگی می کنند و برای تغذیه به روی پوست حرکت می کنند شپش های بدن اغلب بر افرادی تاثیر می گذارند که قادر به حمام کردن و یا شستشو به طور مرتب، مانند افراد بی خانمان نیستند. شپش بدن از روی لباس یا تختخواب به بدن منتقل می شود .

شپش عانه یا همان شپش ناحیه تناسلی :

این نوع شپش بر روی موهای زائد و پوست ناحیه تناسلی زندگی می کند و معمولا خرچنگ نام دارد،این شپش روی پوست و موی ناحیه تناسلی رخ می دهد و اغلب، روی موهای زبر مانند مو سینه، ابروها و مژه ها یافت می شود.افراد می توانند بهداشت فردی خوبی داشته باشند اما شپش بگیرند اگر درمان درست انجام نشود، این وضعیت می تواند به مشکلی مکرر تبدیل شود.

علایم شپش سر

نشانه ها و علائم عبارتند از:

  • خارش شدید
  • درد ناشی از خارش
  • احساس بی قراری ناشی از حرکت مو.
  • شپش روی پوست سر، بدن، لباس و یا موهای بدن .شپش بالغ ممکن است به اندازه دانه کنجد یا کمی بزرگ تر باشد.
  • تخم شپش روی شفت مو، یکی دیگر از نشانه ها است که گاهی با شوره سر اشتباه گرفته می شود، اما بر خلاف شوره سر، آن ها را نمیتوان به راحتی از مو کنار زد
  • برجستگی قرمز کوچک روی پوست سر، گردن و شانه.

شپش چه نشانه هایی دارد؟

علائم شپش - نشانه هایی که به شما می گوید شپش دارید !

نه پرواز می کنند و نه می پرند!

شپش درمدارس و مهدکودک ها به علت نزدیکی کودکان به هم و استفاده از شانه و گلسر های یکدیگر شایع تر است. شپش در صورت استفاده از شانه و وسایلی که با مو ارتباط دارد و همچنین هنگام تماس موهای سرتان با موهای سر فرد مبتلا می تواند از روی موی او به موی شما بخزد اما شپش ها نه می توانند پرواز کنند و نه بپرند!

بزرگسالانی که در خانه کودکان مدرسه ای دارند باید مواظب باشند و موهای کودک خود را بررسی کنند تا به شپش مبتلا نشود و یا در صورت ابتلا سریع تحت درمان قرار بگیرد . این بزرگسالان خودشان نیزدر خطر بیشتری برای ابتلا به شپش قرار دارند. شپش ها می توانند مدت زمان کوتاهی روی لباس یا وسایل شخصی نیززنده بمانند .

چیزی پوست سرتان را قلقلک می دهد؟!

 

افرادی که به شپش مبتلا می شوند احساس قلقلک یا راه رفتن چیزی را بر روی سر یا بدن خود دارند . گزش شپش ها باعث ایجاد حساسیت روی پوست خواهد شد و به دنبال این حساسیت ، روی پوست سر خارش ایجاد می گردد اما ممکن است بلافاصله پس از ابتلا به شپس به خصوص مواقعی که هجوم شپش ها خفیف باشد ، دچار خارش نشوید و حتی تا 6هفته بعد از ابتلا هم هیچ نشانه ای نداشته باشید.

شپش ها تا 6 ساعت زیر آب دوام می آورند!

 

شپش ها موجب ایجاد بیماری نمی شوند وهم چنین بیماری را منتقل نمی کنند اما باعث خارش پوست سر می شوند . خارش پوست سر تنها به دلیل وجود شپش رخ نمی دهد بلکه بیماری های دیگری مانند شوره، اگزما و حساسیت به شامپو و سایر محصولات نیز می تواند موجب خارش سر شوند پس باید با راه تشخیص شپش آشنا باشید . شپش ها در بسیاری از افراد مشکلی ایجاد نمی کنند و مدت زمان زیادی طول می کشد تا سرشان شروع به خارش کند. دلیل ابتلا به شپش کثیف بودن و حمام نکردن نیست زیرا شپش ها می توانند تا 6 ساعت زیر آب دوام بیاورند!

برخی دیگر از علائمی که نشان دهنده شپش بر روی سر شماست

• زخم هایی که جای گزش شپش است بر روی پوست شما ایجاد می شود.

• این زخم ها ممکن است توسط باکتری های روی پوست عفونی شوند.

• غدد لنفاوی تان ممکن است حساس شودپس در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

• برخی اوقات افراد مبتلا خواب راحتی ندارند.

• همچنین شپش ها می توانند سبب ایجاد برآمدگی های قرمز رنگ روی سر، گردن، شانه ها و ناحیه تناسلی گردند.

• اگر تکه های سفید رنگی به موهای شما چسبیده بود که به سختی از روی مو جدا می شد این تکه های سفید چسبیده به مو ، تخم های شپش هستند.

برای شپش چه زمانی به پزشک مراجعه کنید ؟

معمولا می توانید با استفاده از شامپو که به طور خاص برای کشتن شپش تعیین شده اند، از شر شپش های خلاص شوید.

  • اگر شامپو شپش ها را از بین نبرد – پزشک می تواند شامپو قوی تر را تجویز کند.
  • بارداری -از شامپوهای ضد شپش استفاده نکنند مگر با تجویز پزشک
  • کهیر آلوده و یا خراش های پوستی

نشانه شپش و علل آن

می توانید با تماس با شپش و یا تخم های آن، شپش را بگیرید. تخم حدود یک هفته باز می شود شپش ها نمی توانند پرواز کنند و یا روی زمین راه بروند آن ها پخش می شوند:

تماس بدن به بدن و سربه سر :

این ممکن است زمانی رخ دهد که کودکان و یا اعضای خانواده با یکدیگر بازی کنند یا تعامل داشته باشند .

نزدیکی وسایل ذخیره شده :

نگهداری لباس های آلوده در کمدها، یا چوب لباسی مدرسه، یا نگهداری اقلام شخصی مثل بالش، پتو، شانه ها و اسباب بازی ها در مجاورت یکدیگر می تواند باعث شیوع شپش شود.

تقسیم اقلام در میان دوستان یا اعضای خانواده :

این اقلام ممکن است شامل لباس، هدفون، مسواک، شانه ها، تزئینات مو، حوله، پتو، بالش ها و اسباب بازی های باشند.

وسایل شخصی - نشانه هایی که به شما می گوید شپش دارید !

چرا دچار شپش می شویم؟

تماس با اسباب و اثاثیه آلوده:

خوابیدن بر روی تخت خواب یا نشستن روی مبل پوشیده از پارچه، که توسط فردی که شپش دارد، آلوده شدهاست . شپش ها می توانند به مدت یک تا دو روز در بدن بدون علامت زندگی کنند

ارتباط جنسی:

این نوع شپش معمولا از طریق تماس جنسی پخش می شوند و عموما بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهند.

نشانه شپش و پیش گیری از آن

جلوگیری از گسترش شپش های سر در میان کودکان در محیط های مراقبت از کودکان و مدارس دشوار است. ارتباط بسیار نزدیکی میان کودکان و وسایل آن ها وجود دارد که شپش ها می توانند به راحتی گسترش یابند. این بازتاب در مورد عادات بهداشت فرزندان شما نیست، و اگر کودک شما شپش را بگیرد، این به معنای شکست در نقش بهداشتی شما نیست.

برخی از محصولات ادعا می کنند که شپش را دفع می کنند، اما تحقیقات علمی بیشتری برای اثبات ایمنی و اثربخشی آن ها مورد نیاز است.

مطالعات کوچکی نشان داده اند که مواد اولیه در برخی از این محصولات عمدتا روغن های گیاهی مانند نارگیل، زیتونی، رزماری و چای – ممکن است برای دفع شپش کار کنند. با این حال، این محصولات به عنوان “طبیعی” طبقه بندی می شوند بنابراین آن ها توسط اداره غذا و دارو تحت نظارت قرار نمی گیرند و ایمنی و اثربخشی آن ها طبق استانداردهای آزمایش نشده است.

از کودکان بخواهید که وسایل خود را با دوستان دیگر معاوضه نکنند و خیلی به یکدیگر در فضاهای شلوغ و آلوده مثل مدرسه نزدیک نشوند.

مشخصات شپش بدن - نشانه هایی که به شما می گوید شپش دارید !

روش های تشخیص برای اطلاع از علائم و نشانه های شپش

نشانه هجوم شپش ها ، مشاهده کردن شپش های بالغ یا نابالغ روی سر است. وجود تخم شپش به تنهایی دلیل بر حمله شپش نمی باشد.شما با کمی دقت می توانید شپش ها را ببینید.برای تشخیص تخم شپش بعد از حمام موی تان را شانه بزنید و موهای روی شانه را بررسی کنید. با استفاده از یک شانه دندانه ریز از قسمت های مختلف سر فرق باز کنید و پوست را بررسی کنید. اگر هم به شپشی برخوردید، آن را با شانه از روی مو بردارید.

از نور خورشید برای بازرسی موها استفاده کنید ممکن است تخم کوچک سفید و یا قهوه ای که به موها چسبیده را ببینید تکان خوردن آن ها دشوار است. اگر شپش ها از داخل تخم بیرون آیند یافتن شپش زنده دشوارتر است. شپش بالغ 2 تا 4 میلی متر و قهوه ای رنگ هستند.

بهترین راه چک کردن شپش سر، استفاده از مقدار زیادی نرم کننده مو (هر نوع برند)، سپس خشک کردن مو و شانه کردن مو با شانه زبر برای تمیز کردن است.سپس از یک شانه دندانه ریز برای شانه کردن مو استفاده کنید، آن را به طور منظم پاک کنید تا بتوانید میزان شپش و تخم آن ها را چک کنید.

نشانه شپش و دوره عفونی

(زمانی که فرد آلوده می تواند دیگران را آلوده کند) تا وقتی که تخم یا شپش زنده باشد ، پس از این که از تخم بیرون آمدند، شپش ها پس از 10 روز قادر به تخم گذاری هستند و شپش تا 35 روز در پوست سر زندگی می کنند. آن ها بیش از 2 روزخارج از بدن انسان جان سالم به در نمی برند.

Leave a Reply

گروه شانه شپش